K. O. Lekce - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Kolekce JH / Kolekce / K.O. Lekce
(1982-1989)
  
V roce 1982 založili baskytarista Jaroslav Hokr, bubeník Jiří „Copan“ Svoboda a zpěvák Milan Franc novou rockovou skupinu, kterou pojmenovali Kolekce JH. „V roce 1982, 14. února, jsme slavili s chlapama z montáže moje narozeniny. Večer přijdu domů a někdo zvoní. Otevřel jsem a za dveřmi stojí Jarda Hokr a Copan a jak prej jsem na tom, že by chtěli založit kapelu,“ vzpomíná Milan Franc. „Zkoušeli jsme v Lubné u Copana v garáži. Zvučil nás Zbyněk Mištera, který vlastně začínal s muzikou u nás,“ doplňuje Jaroslav Hokr.
Zřizovatelem nové kapely se stala ZO SSM Okresního stavebního podniku Rakovník. Na odboru kultury ONV Rakovník se zachovala složka Kolekce JH, podle které byla její první sestava: Milan Franc (zpěv), Václav Friebert (sólová kytara), Tomáš Baroch (doprovodná kytara), Jaroslav Hokr (baskytara) a Jiří „Copan“ Svoboda (bicí). V září 1983 vystřídal Václava Frieberta Leoš Zaspal (sólová kytara) a v listopadu téhož roku přišla Eva Jirásková (klávesy). V březnu 1984 nahradil Jaroslava Hokra Jiří Cédl (baskytara), Tomáše Barocha vystřídal Miroslav Jirásek (kytara) a v listopadu odešla bez náhrady Eva Jirásková. Skupina zkrátila svůj název na Kolekce.
K dalším personálním změnám došlo v roce 1985. Na jaře vystřídal Leoše Zaspala Tomáš Baroch, který se ujal sólové kytary. Bez náhrady odešel druhý kytarista Miroslav Jirásek. V prosinci přišel kytarista Miroslav Kejla. „Když jsem dostal lano od Kolekce, šel jsem si ji poslechnout. Tenkrát tam bubnoval Copan. Povídám: – Dobrý, beru, ale musíme vyměnit bubeníka. Copan s tím byl srozuměný, stejně ho to už nebavilo. Tak jsem přivedl Milana Leta.
Poupravili jsme název skupiny na K.O. Lekce a začali jsme hrát speed-metal. Byli jsme plně autorská kapela. Kromě mě psal písničky i druhý kytarista Tomáš Baroch,“ vzpomíná Miroslav Kejla. V dobách největší slávy ve 2. polovině 80. let měla kapela i světelné efekty, mlhy a stroboskopy, které obsluhoval Milan Janeček.
U rekvalifikačních zkoušek (přehrávek) neměla K.O. Lekce nikdy problémy, snad, že hrála vlastní písničky. V letech 1986 a 1988 obdržela dokonce nejvyšší III. kvalifikační třídu. Hrála i mimo rakovnický okres, např. na Rockfestu v Neratovicích a Kutné Hoře, v Hořovicích s místním Akrobatem a pražským Vitacitem. Několikrát hrála v rakovnickém letním kině na zdejším Rockfestu.
K.O. Lekce přestala existovat v roce 1989. Podobně jako mnoho dalších kapel ji převálcoval revoluční kvas. „Po přehrávkách v roce 1989 jsme si sedli a řekli si, že si dáme pauzu. A ta prakticky trvá dodnes,“ vysvětlil Milan Franc, jak K.O. Lekce skončila.
 
V sobotu 15. října 2022 byla K.O. Lekce uvedena při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah