Lucifer - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Lucifer
(1976-1978)
  
Bigbítová skupina Lucifer působila v Rakovníku od dubna 1976 do března 1978. První zkouška nové kapely proběhla 29. 4. 1976 v Lubné ve složení Miroslav Seidl (sólová kytara, zpěv), Jiří Jirásek (varhany) a Petr Steidl (bicí). V červnu přibyl ještě baskytarista Ladislav Černý a zpěvák Ladislav Gróf ovládající maďarštinu. V témže měsíci se skupina přestěhovala do tzv. Rudého koutku při ZV ROH OSP Rakovník. V září 1976 doplnil řady skupiny sólový kytarista Miroslav Kejla a Miroslav Seidl se stal druhým zpěvákem.  
První pokus o veřejné vystoupení v Lubné 26. 12. 1976 zhatila nemoc Miroslava Kejly. Ani druhý pokus nedopadl nejlépe – 26. 2. 1977 odehrála skupina na Mysliveckém plesu v Pavlíkově pouze jednu sérii. K druhé už ji pořadatelé nepustili, protože prý hrála příliš hlasitě.
Dne 30. 4. 1977 se konaly v Tylově divadle přehrávky, po kterých dostala skupina oprávnění k veřejnému vystupování. V sobotu 4. 6. 1977 se uskutečnily v Lubné premiérové čaje skupiny Lucifer. Další proběhly 17. 6. v Kněževsi a 1. 7. 1977 v Krakově. V létě se aktivita Luciferu rozeběhla naplno. Skupina hrála na hřišti v Pavlíkově a několikrát pro chmelové česáče v Řevničově, ve Všetatech a v Třeboci. Ještě na konci roku, 3. prosince, odehrál Lucifer čaje v sokolovně v Kněževsi. Poslední čaje roku 1977 (17. 12.) v Lužné-nádraží nedopadly příliš slavně. I když kapela hrála výborně, závěr narušila bitka. Bylo rozbito 19 půllitrů, rozlámány čtyři židle a čtyři kluky odvezla policie na záchytku…
Ani další čaje na stejném místě 14. 1. 1978 se neobešly bez incidentu. Do malého sálu se „narvalo“ 300 lidí. Kapela znovu zahrála výborně. Na závěr se opět strhla bitka, do které se zapojili i někteří členové skupiny (Gróf, Jirásek). Poslední čaje, na kterých skupina Lucifer hrála, byly 18. 3. 1978 opět v Lužné-nádraží. Podle členů kapely to byly nejvydařenější čaje v celé historii Luciferu. Skupina se loučila s Miroslavem Kejlou a Ladislavem Černým, kteří byli povoláni ke službě vlasti. K oficiálnímu rozpadu kapely došlo 31. března 1978.
Repertoár Luciferu byl velmi pestrý. Vedle rockových hitů zahraničních skupin Deep Purple, Brownswille Station, Hard Stuff, Pink Floyd, Nazareth, Jericho, Slade, Sweet, Puhdys, U.F.O., Geordie ad. a českých kapel Olympic, Skupina F. R. Čecha, Katapult a Titanic, to byly díky maďarsky zpívajícímu Ladislavu Grófovi i písně maďarských skupin Lokomotiv GT, Omega, Neoton, Bergendy a Phonograph. Několika vlastními skladbami (Hadí spirála, Včelí roj) přispěl i kytarista Luciferu Miroslav Kejla.
V pátek 15. října 2021 se stala skupina Lucifer členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byla slavnostně uvedena v rámci 2. výročního koncertu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah