Meditace - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Meditace
(1975-doposud)
  
Spolu s Modrými raky, Brutusem a The Undertakers patří Meditace k nejdéle aktivně působícím rockovým kapelám v rakovnickém okrese. V září 1975 ji založili čtyři „rebelové“, kteří dali vale chrášťanským The Admirals – bubeník Vladimír Hasal, baskytarista Petr Bradáč, kytarista Václav Rais a zpěvák Vladimír „Sam“ Tuček. Za klavifon usedl introvert Mirko Beneš zvaný „Varga“ z křivoklátského Omicronu. Protože tehdy musela mít každá kapela zřizovatele, „ukecal“ Vladimír Hasal tehdejšího předsedu Osvětové besedy v Městečku, kde bydlel, aby si vzala tato instituce novou skupinu pod svá „křídla“. Předseda prý kývl poté, co se dozvěděl, že z každého kšeftu kapely dostane Osvětová beseda osm procent. Dodnes nikdo z muzikantů nechápe, jak se přihodilo, že skupině prošel tak „buržoazní“ a navíc „dekadentní“ název jako je Meditace.
Repertoár skupiny byl obvyklý, protože se Meditace profilovala jako tancovačková. Aktuální hity anglo-americké scény (např. Uriah Heep, Deep Purple, Whitesnake ad.) byly vhodně doplňovány vlastními skladbami. Nejvíce se do dějin rakovnického rocku zapsala píseň Zničená duše, kterou později převzal a na CD nahrál Brutus.
Během dlouhé existence prošla Meditací řada dalších muzikantů: kytaristé František Hejda a Stanislav „Jimmy“ Karlík (trvale od roku 1982), varhaníci Petr Vašata, Josef Fencl (1975-1977, 1978-1984), Jan Rouček, bubeníci Václav „Upír“ Krejčí, Josef Šiler, Milan Let (1979-1984, od 2000 doposud), Josef Hejda, Libor Laun, Petr Bleil, zpěváci Jindřich Sinkule, Jiří Kovář, František Brabec a saxofonista Jiří Štíbr. Stálicemi kapely jsou od samého začátku dodnes kapelník a baskytarista Petr Bradáč, kytarista Václav Rais a zpěvák Vladimír „Sam“ Tuček. Oporou Meditace byl od roku 1975 až do své smrti v roce 2000 zvukař, technik a řidič Bohuslav Volráb. „To byla dobrá duše kapely, takový ten tmel, bez kterého by to nešlo,“ charakterizoval Bóžu kapelník Petr Bradáč.“
Skupina si svým poctivým bigbítem získala obrovský zástup příznivců, kteří velmi smutnili, když si Meditace dala na podzim roku 1993 oddych. Ten naštěstí netrval příliš dlouho. „V roce 1994 jsme si zahráli na velkém festivalu Je to jenom rock & roll ve Sportovní hale v Rakovníku, v pětadevadesátém jsme oslavili příležitostným koncertem dvacetiny, to bylo ještě s Pepou Fenclem. V roce 2000 už s námi hrál Honza Rouček a od té doby hrajeme tak pětkrát, šestkrát do roka, někdy i méně,“ vypočítává Petr Bradáč. Jako jedna z mála kapel se může Meditace pyšnit tím, že má vždycky „plný dům“. Snad je tím, že atmosféra jejích „kšeftů“ je neopakovatelná. V roce 2010 vydala své jediné bilanční album s názvem „35“.
Aktuální sestava Meditace je: Vladimír „Sam“ Tuček (zpěv), Václav Rais (kytara), Stanislav „Jimmy“ Karlík (kytara), Petr Bradáč (baskytara), Jan Rouček (klávesy) a Milan Let (bicí).
V pátek 15. října 2021 vstoupila Meditace do Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byla slavnostně uvedena v rámci 2. výročního koncertu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah