Milan Zimmemann - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Milan Zimmermann
(* 1966)
  
Jako blesk z čistého nebe obletěla v neděli 23. července Rakovníkem zvěst, které se nechtělo věřit – Milan Zimmermann už není mezi živými. Zradilo ho srdíčko. V té chvíli si člověk ani neuvědomil, jak hlubokou propast po sobě zanechal. Chybět bude především rodině, ale také přátelům a kamarádům, určitě městské knihovně, Ráčku, všem kapelám, s nimiž hrál, happeningu Zahrádky, u jehož zrodu stál…
Rakovničané znají Milana Zimmermanna jako výborného zpěváka, kytaristu, textaře, spisovatele, hudebního skladatele, a především lídra skupin Hradní Duo, Blues Hoppers a LaBanda. Kladenský rodák prožil dětství na Stochově. Jeho rodiče – učitelé ho od mládí vedli k hudbě. Děda byl skvělý houslista, strýc – tramp naučil Milana milovat přírodu a „přitáhl“ ho ke kytaře. Ze ZUŠ, kam chodil na klavír, Milan zběhl, což ho později velice mrzelo. Vlastní muziku začal skládat už od časů školních kapel, první velké koncerty zažil s kladenskou folkovou skupinou QKV. Druhým protipólem Milanova raného uměleckého života byl Stochovský pěvecký sbor, který vedl profesor Roman Makarius. Prý to byla skvělá hlasová průprava. Brzy začal talentovaný kytarista a zpěvák rozšiřovat své aktivity. S Tomášem Fouskem a dalšími založili kapelu Pokaždý jinak (prý nikdy nehráli dvakrát ve stejné sestavě). Hudbě zůstal věrný i na vojně v Karlových Varech. Z ASUT přivezl domácímu útvaru nejedno ocenění.
Po vojně se Milan Zimmermann přiženil na Rakovnicko, kde potkal kluky z bluegrassové kapely Rychtáři. Tři, čtyři roky hrál a zpíval bigbít s Brutusem. V té době začalo vznikat Hradní Duo a další příležitostné kapely (např. Cimrvére blues?). V patnácti letech začaly vznikat první Milanovy literární pokusy – hlavně básničky a povídky. Později, když už měl děti, začal psát i pohádky.
Málokdo ví, že se Milan vyučil automechanikem. Prý měl představu, že bude v Mladé Boleslavi továrním jezdcem a bude jezdit rallye. Po příchodu do Rakovníka nastoupil k Agrostavu a skončil u pecí v Šamotce. Po revoluci dělal grafika v Regii, pak v Kladně, než se „udělal“ sám pro sebe. Stal se grafikem na volné noze. Dvě volební období koketoval i s komunální politikou – byl členem rakovnického zastupitelstva. Vykonával funkci předsedy kulturní komise.
Nejznámější byl Milan přeci jenom v hudební sféře. V roce 1993 založil Hradní duo a natočil s ním jedenáct alb. Dvanácté, které mělo vyjít ke 30. výročí kapely, už nestačil dokončit. S LaBandou přidal další album. Napsal celou řadu písniček (např. Pošťácká koleda, Holka má, rozmilá). Se svojí foukačkou a kytarou hostoval na několika dalších deskách rakovnických kapel. Patřil ke stálým spolupracovníkům Dvorany slávy rakovnického bigbítu. Při prvních třech výročních koncertech předával spolu s Honzou Šváchou a ambasadory večera certifikáty oceněným muzikantům a kapelám.
 
V neděli 23. července 2023 Milan Zimmermann náhle zemřel. Bylo mu pouhých 57 let. Ve čtvrtek 28. září 2023 byl uveden In Memoriam do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah