Profous - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Profous
(1981-1989)
  
V roce 1981 se objevila na rakovnickém hudebním nebi nová kapela. A hned od svého počátku tu působila tak trošku jako zjevení. Až dosud nikdo nic takového na Rakovnicku nehrál. Skupina se pojmenovala Profous, a to, co hrála, by se dalo zařadit do škutulky folk-rock, i když muzikanti „škatulkování“ nemají moc rádi.
Zakladatelem, zpěvákem, hudebním skladatelem a textařem nové skupiny byl Miroslav Urbánek. Ke spolupráci přizval svého celoživotního kamaráda, baskytaristu a zpěváka Ladislava Černého a kytaristu Milana Poláška. O zvuk kapely se (po celou dobu její existence) staral Vladimír Krejza. Obrátky skupina nabrala s příchodem Jaroslava Černého, který ještě v roce 1981 vystřídal Poláška. Protože tehdy musela mít každá skupina nějakého zřizovatele, vzalo si ji pod „svá křídla“ Městské kulturní středisko v Rakovníku. V červnu 1983 obdržela kapela nejvyšší III. kvalifikační třídu. Kvalita projevu skupiny Profous byla neoddiskutovatelná. Písničky jako Zrušili koně, Plášť od listí, Skláři, Podzim, Kamelot, Umělé barvy, O ničem, Poslední country, Krabice, Tirák, Málo, málo, Odcházím, Zahrada bláznů, Co si lidé říkají a mnohé další se trvale zapsaly do paměti posluchačů.
Kromě písniček, s nimiž skupina Profous účinkovala na různých společenských večerech, při vernisážích nebo na soutěžích trampských, folkových a country písniček Porta, připravila i komponovaný pořad nazvaný Všechno, co máš, zdědí tvůj pes, se kterým vystupovala v rakovnickém Klubu mládeže, na přehlídkách Klubové tvorby i na soutěžích zájmové umělecké činnosti. Zahrála si dokonce v televizním krajském magazínu i v pražském Klubu Na Petynce v soutěži Písně dlouhých cest.
Největšího úspěchu dosáhl Profous, když Jaroslava Černého vystřídal v roce1985 Petr Karaš-Vrzák. Někdy v té době také změnila skupina svého zřizovatele, kterým se stal Klub mládeže OV SSM Rakovník. O rok později měnila kapela znovu svoji sestavu. Místo bigbítem zahlceného Ladislava Černého přišel Vítězslav Vondrášek, ale na začátku roku 1988 se Láďa Černý zase vrátil.  
Jednou z největších akcí skupiny byla účast na celostátním setkání mládeže na Rysech. Jednou z pravidelných aktivit skupiny Profous byla účast na soutěžní přehlídce trampských, folkových a country písniček Porta. Většinou v okresních (oblastních) a krajských kolech. V roce 1988 postoupili do celostátního kola v Plzni. Jejich písnička Dívka z dvacátých let se dokonce objevila na vinylovém LP Porta 1988.
Ještě nějaký čas bavil Profous své posluchače. V závěrečné fázi už bez Ladislava Černého, který koupil domek na Průhoně a začal ho rekonstruovat. Z kapely odešel krátce po Portě a na podzim 1988 ho nahradil baskytarista a zpěvák Miroslav Kejla. Po listopadu 1989, kdy se Míra Urbánek „ponořil“ do regionální politiky, už nebyl na hraní čas. Myšlenky muzikantů plynuly jiným směrem. Přesto ještě jednou Profous vystoupil na veřejnosti před nabitou Sportovní halou v Rakovníku. Stalo se tak 26. listopadu 1994 v rámci koncertu Je to jenom rock and roll, na němž vystoupilo 23 rakovnických rockových, folkových a countryových kapel. Skupina hrála ve složení Miroslav Urbánek (kytara, zpěv), Petr Karaš-Vrzák (kytara, zpěv) a alternující baskytaristé Ladislav Černý a Miroslav Kejla.
Úplně poslední veřejné vystoupení kapely Profous proběhlo v roce 2009 v Tylově divadle v Rakovníku, kde týdeník Raport uspořádal vzpomínku na Standu Zárybnického-Houlu k 20. výročí jeho úmrtí. V sestavě Míra Urbánek (kytara, zpěv, akordeon), Petr Karaš-Vrzák (kytara, zpěv) a Ladislav Černý (baskytara, zpěv) zahrála a zazpívala písničky Umělý barvy, O ničem, Krabice, Odcházím, Skláři, Tirák, Podzim, Kamelot a Málo, málo.
 
V sobotu 15. října 2022 byl Profous uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah