The Scream - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Scream
(1970-1974)
  
Skupinu založili v lednu 1970 bratři František Havelka (sólová kytara) a Zdeněk Havelka (baskytara), Miroslav Veverka (doprovodná kytara) a Petr Kauer (bicí) pod názvem The Pride of Ladies Bedrooms (Chlouby dámských ložnic). S tímto názvem vystoupili pouze jednou, v únoru 1970 na Taneční beatové show v Dělnickém domě. Na nátlak matky Mirka Veverky si museli změnit název – zvolili The Scream (Vřískot, Řev, Křik). Pod ním už hráli v březnu téhož roku v Tylově divadle na 3. Hit-show. Protože všichni muzikanti dobře zpívali, tvořil jejich repertoár především tehdy módní west-coast, což byly vícehlasé písničky inspirované skupinami z amerického západního pobřeží (Mamas and Papas, Byrds, Turtles, Beach Boys ad.).
V květnu 1971 složila skupina v Domě osvěty kvalifikační zkoušky, tzv. přehrávky. V září 1971 oznámil sólový kytarista František Havelka, že se bude ženit. Podle jeho názoru to nešlo s hraním moc dohromady, a tak ohlásil svůj odchod. Nahradil ho Jiří Pertl. S jeho příchodem se poněkud změnil repertoár a skupina přitvrdila. V únoru 1972 získali The Scream výraznou posilu. Za varhany usedla konzervatoristka Libuše Polívková. Krátce zde působil i zkušený zpěvák Zdeněk Steidl.
V listopadu 1972 se skupina musela přejmenovat na Bakaláři. Aby prošla u přehrávek, musela mít český název, protože anglické byly zakázány. Podle Mirka Veverky skupinu bez jejího vědomí přejmenoval její zřizovatel – Místní organizace SSM. Skupina hrála stále ve stejném složení, navíc ji na jaře roku 1973 posílil sólový zpěvák Milan Horník ze zakázané Mandragory. Bakaláři hráli kromě Rakovníka často i mimo něj. Nezapomenutelným zážitkem byly zájezdy do saského Löbnitz v Německé demokratické republice, kde hráli před 20 tisíci posluchači. V repertoáru měli Bakaláři převážně převzaté písničky – české (např. od Petra Spáleného) i anglické (od C.C.R., The Equals ad.). Do Löbnitz jezdili Bakaláři asi tři roky a vydělali si tam poměrně dost peněz.
Od začátku roku 1974 se začala nad rakovnickými bigbíty stahovat černá mračna. Některé už byly zakázané, jiné neprošly u přehrávek. V létě došlo i na Bakaláře. Soudruzi si našli záminku a kapelu zakázali. Jenom proto, že byla bigbít a na její hry se stahovala mládež ze širokého okolí, kterou okresní ideologové vyhodnotili jako „závadovou“. To stačilo. Většina kapely se přesunula do tanečního orchestru n. p. Autobrzdy, který se posléze přejmenoval na Kampanus.
V roce 2020 se stali The Scream členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byli slavnostně uvedeni v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
 
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah