The Undertakers - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Undertakers
(1969-1973, 1999-doposud)
  
Vedle Modrých raků patří skupina The Undertakers k nejstarším aktivně působícím rockovým kapelám okresu Rakovník. Její kořeny sahají až do prosince roku 1969, kdy se poprvé představila v rakovnickém Tylově divadle na 2. Hit-show a stala se jedním z nejpříjemnějších překvapení večera. K zakládajícím členům skupiny patřili sólový kytarista a zpěvák Miloslav Černý, baskytarista Miloslav Černohorský, doprovodný kytarista Petr Soukup, bubeník Vladimír Skoupý a zpěváci Vladimír Soukup a Zdeněk Hvězda. Kapela vznikla jako odnož tanečního orchestru Melodie, ale brzy se osamostatnila. Během poměrně krátké činnosti se stali The Undertakers legendou rakovnického bigbítu a patřili k nejčastěji hrajícím kapelám. Ve středu hrávali v Dělnickém domě na Hrátkách mládeže a v neděli na Čajích. Kromě toho objížděli okres, např. chmelové brigády, a ke slyšení byli dokonce i v pražském Radiopaláci, kde vystoupili na koncertu ke Dni Súdánu uspořádaném u příležitosti oslav jejich revoluce. Řadami kapely prošli i někteří další skvělí muzikanti – baskytarista Jiří Pertl, zpěvák a doprovodný kytarista Vladimír „Sam“ Tuček nebo bubeníci Libor Laun a Jiří „Copan“ Svoboda. Soumrak skupiny nastal na jaře roku 1973, kdy byli The Undertakers shledáni „přehrávkovou“ komisí nezpůsobilí veřejného účinkování. Normalizátoři jim sečetli všechny jejich „hříchy“ i provokativní anglický název.  
Skupině neprošel ani comeback o několik měsíců později pod názvem The New Undertakers, i když kromě kmenových hráčů (Černý, Černohorský, Tuček) kapelu posílili zdatní muzikanti Sáša Pleska (klávesy), Miloš Hejduk (sax) a Josef Šiler (bicí).
Návratu na pódia se The Undertakers dočkali v listopadu 1994 u příležitosti megakoncertu Je to jenom rock and roll ve Sportovní hale v Rakovníku. V sestavě Černý - Černohorský – Tuček - Skoupý a Soukup zahráli své největší hity z přelomu 60. a 70. let.
Od konce 90. let se začali objevovat na okresní scéně víceméně pravidelně, a to zejména při různých benefičních koncertech. Stabilní trojici Černý - Černohorský - Tuček postupně doplnili kytaristé Jan Porubčan, později Jiří Báča, bubeníci Lukáš Let resp. Jan Hajný. V roce 2007 nahradil nemocného baskytaristu Mílu Černohorského Vlastík Beneš a Jana Hajného střídající se dvojice bubeníků Jiří Bendl a Josef Bradáč. Konečně zvuk kapely obohatil hammondkami Václav „Pangejt“ Pavlíček. Poslední změna nastala v srpnu roku 2021, kdy zemřel zakladatel kapely Miloslav Černý. Rok předtím zamřel i další zakládající člen Miloslav Černohorský.
V roce 2020 se stali The Undertakers členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byli slavnostně uvedeni v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah